9 marca 2013

Schron nr 12 w Radomiu

Dawny schron Zakładów Metalowych nr 12, można wnioskować, że takich podziemnych pomieszczeń było na terenie zakładu co najmniej kilkanaście. Był tam kiedyś szpital. Był  doskonale wyposażony, należał do drużyny PCK. To właśnie w schronie nr 12 członkowie zakładowych drużyn przechodzili szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. Była salka operacyjna, w pełni wyposażona: z łóżkiem operacyjnym i sterylnymi narzędziami sukcesywnie wymienianymi. Były łóżka, materiały opatrunkowe, żywność, która pozwalała w schronie przetrwać miesiąc. Schron miał agregat prądotwórczy, własne ujęcie wody i system wentylacyjny. Schron był supertajny. Dziś jest własnością prywatną. Należy do właścicieli Klubu G2, którzy kupili działkę na której były obecne budynki klubowe oraz schron.

2 komentarze:

norbi pisze...

Cześć,
Po drugiej stronie klubu G2 znajduje się schron nr 2.Gdzie inne? Pod budynkami? Nie mogę namierzyć czerpni jak ma to miejsce pod starymi blokami w Radomiu każdy blok/kamienica miała schron i wystający w pobliżu grzybek wyjście ewakuacyjne czerpnia

sabkon pisze...

Nr 2 ? za budynkiem w kierunku torów ? jest drugi ? W tamtym czasie w 2013 roku jeżeli coś wystawało to było usunięte. Teren się zmienił. Każda firma przystosowała budynek i teren pod siebie. Powstały nowe ulice. Z tego co kiedyś szukałem możliwe że był schron do którego zjeżdżało się windą. Czy to prawda tego nie wiem. Na pewno nie znajdował się w budynku z kotłownią, który obecnie nie istnieje (posiadał windy). Jedyny ciekawy budynek który jeszcze jest i może mieć zejście, to ten gdzie produkowali broń i testowali. Budynek jeszcze stoi.