16 czerwca 2016

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku

Szymbark leży w sercu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. U stóp góry Wieżyca usytuowano jedyną w swoim rodzaju atrakcję turystyczną Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Tu poznajemy nie tylko historię, język i kulturę Kaszub, ale oglądamy też kilku rekordzistów wpisanych do księgi Guinnessa i inne niezwykłe obiekty. „Najdłuższa deska świata” to symbol ciężkiej pracy Kaszubów. Drzewo rosło na Kaszubach sto dwadzieścia lat, osiągając pięćdziesiąt jeden metrów wysokości. Z tego samego pnia zbudowano „Stół Noblisty” na pamiątkę Pokojowej Nagrody Nobla przyznanej Lechowi Wałęsie. Stół symbolizuje z kolei integrację środowisk społecznych. Ma trzydzieści pięć metrów długości i podobnie, jak deska jest najdłuższym na świecie, wykonanym z jednego kawałka drewna. Waży około sześciu ton. Może przy nim zasiąść dwieście trzydzieści osób.

Największą atrakcją jest „Dom do góry nogami”. Stoi wbity kalenicą dachu w ziemię i przechylony na bok. Wchodzi się do niego przez okno. Wewnątrz znajdują się w pełni urządzone pokoje. Zwiedzając je, stąpamy po suficie. Budowla jest alegorią współczesnego świata, w którym tradycja i system wartości zostały postawione na głowie.

W zadumę wprawia „Dom Sybiraka”, czyli drewniany dom przywieziony spod Irkucka i na nowo złożony w Szymbarku. Został wybudowany w XVIII wieku przez zesłańców syberyjskich. Takiego drugiego nie ma ani w Polsce, ani w Europie. Tuż obok „Domu Sybiraka” stoi model sowieckiego łagru. Zbudowano go według schematu narysowanego przez grupę Borowiczan powojennych zesłańców AK. Natomiast wyeksponowane lokomotywa i wagony są symbolem wojennych losów Polaków. Na tablicach informacyjnych widnieją nieśmiertelne słowa Adama Mickiewicza: „Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie…”.

Duże emocje budzi też „Bunkier Gryfa”. To rekonstrukcja jednego z bunkrów należących w czasie okupacji do Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Chcąc upamiętnić bohaterów tej organizacji, postawiono im pomnik, wielki głaz w kształcie serca. Na terenie CEPR wznosi się również kościółek p.w. św. Rafała. Religijność, pracowitość, upór i patriotyzm Kaszubów symbolizuje zaś statua „Świętowida Kaszuba”.1 komentarz:

makroman pisze...

Kompletnie nie miałem pojęcia o tym miejscu!!!
Wspaniałe, koniecznie muszę odwiedzić z moimi chłopcami by pokazać im kawał hidtorii.