16 lipca 2017

Źródło Marii (kaszb. Brzãczka)

Kapliczka z pomnikiem Najświętszej Marii Panny znajdująca się w gdyńskiej dzielnicy Wielki Kack na terenie Lasów Oliwskich oraz miejsce źródła potoku Źródło Marii. 

Podpisany 28 czerwca 1919 roku w Wersalu traktat pokojowy, przywracał Polsce część Pomorza i niewielki, bo tylko 72-kilometrowy dostęp do morza. W 1921 roku budowano linię kolejową, która miała omijać Wolne Miasto Gdańsk. Linia kolejowa przebiegała przez ówczesną wieś Wielki Kack.

Według legendy kapliczka Źródło Marii została postawiona w podziękowaniu Matce Boskiej za domniemany cud, którym miało być nie dopuszczenie do śmierci żadnego z uczestników groźnego wypadku kolejowego, który zdarzył się na pobliskiej linii.

W 1923 roku powstawała tutaj linia kolejowa. Na budowie często dochodziło do różnych, groźnych wypadków. Któregoś dnia robotnicy umacniali darnią zbocza skarpy. Darń wożono wagonikami od strony Gdańska Osowej. Wokół rosły drzewa, droga była kręta, a widoczność – ograniczona. W pewnym momencie jeden z wagoników oderwał się od reszty składu i zaczął przemieszczać się prosto w stronę robotników, którzy właśnie mieli przerwę obiadową. Odpoczywali przy torach, gdy nagle usłyszeli łoskot i zdążyli uskoczyć przed nadjeżdżającym z dużą prędkością wagonikiem. Robotnicy uznali, że cudowne ocalenie zawdzięczają Najświętszej Marii Pannie i z wdzięczności za uratowanie życia postanowili w okolicy źródełka wybudować kapliczkę z Jej figurą. Tak stanęła w tym miejscu pierwsza rzeźba, która jednak podczas wojny została strącona i rozbita przez Niemców. Podczas okupacji postawiono tam drugą figurkę. Jednak zniszczyli ją Rosjanie, gdy przechodziła tędy linia frontu. Po wojnie w tym miejscu stanęła zatem trzecia figurka, ufundowana przez znany gdyński ród Skwierczów.

W roku 2006 figura została zmieniona na nową, stylizowaną na pierwszy posąg - dużą i białą.
1 komentarz:

makroman pisze...

Urokliwe miejsce, nie znałem.