20 lipca 2017

Rejon Umocniony Hel

Rejon Umocniony Hel Cz. 1 (Czerwiec 2016)
Rejon Umocniony Hel Cz. 2 (Czerwiec 2016)
Rejon Umocniony Hel Cz. 3 (Czerwiec 2016)


Ruiny Stanowiska Baterii Artylerii Nadbrzeżnej Nr 1 

Przedwojenne stanowisko działa 152,4 mm znajdujące się najbliżej Zatoki. Zostało wysadzone w powietrze przypadkowo, w niewyjaśnionych okolicznościach już po wyzwoleniu Helu, podobno jesienią 1946 roku. Obecnie, resztki tego stanowiska atakowane nieustannie przez morze zapadają się z każdym rokiem coraz głębiej w piasek plaży i zmieniają swój kształt.

Plaża w HeluCentrala artyleryjska (Obiekt nr 1005)

Jednokondygnacyjny schron lekkiej konstrukcji zbudowany w 1957 r. Dzięki zamontowanym tu przelicznikom wyliczano automatycznie nastawy na działa, które zapewniały celny ogień. Obiekt składał się z dwóch części, rozdzielonych korytarzem - przelotnią. Większa mieściła najważniejsze pomieszczenia: centralę z przelicznikami artyleryjskimi, maszynownię z dwoma generatorami oraz salę z urządzeniami filtracyjno-wentylacyjnymi. Mniejsza część: pomieszczenia dla załogi.

Obiekt był gazoszczelny, dzięki czemu mógł pełnić swoją funkcję bez względu na skażenie chemiczne i radioaktywne. Zasilanie obiektu w wodę zapewniał znajdujący się w pobliżu rezerwuar o pojemności 11 m3. 

Kopuła strzelecka (obiekt nr K-2) 

Kopuła strzelecka wykonana z żelbetowych prefabrykatów. System tych lekkich umocnień zbudowanych w latach 1954-1955 nazwany Kompanijnym Rejonem Umocnionym miał za zadanie bezpośrednią obronę terenu 13 Baterii Artylerii Stałej.Port w Helu


1 komentarz:

makroman pisze...

Byłem widziale zawsze robią wrazenie.