21 lipca 2017

Zamek w Bytowie

Historia Zamku w Bytowie sięga 1329 roku, gdy Krzyżacy zakupili ziemię bytowską. Na której w 1390 roku pod kierunkiem Mikołaja Fellensteina, krzyżacy rozpoczęli budowę zamku. Zamek w Bytowie powstał jako konstrukcja murowana z kamieni eratycznych i cegły położony jest na wzniesieniu w południowo-wschodniej części miasta. Przy skrzydle północno-zachodnim postawiono trzypiętrowy, podpiwniczony dom mieszkalny. W budynku tym znajdowały się najważniejsze pomieszczenia, takie jak refektarz, kaplica i mieszkanie prokuratora. Na najwyższej kondygnacji mieściły się magazyny.

Przy skrzydle południowo-zachodnim zbudowano piętrową kuchnię z magazynem żywności. W jej sąsiedztwie znajdowała się studnia. Brama wjazdowa została wzniesiona od strony północno-wschodniej. Przed bramą wjazdową wykopano fosę nad którą przerzucono most zwodzony. W narożnikach skrzydeł postawiono cztery potężne baszty. Warownia pozwalała zastosować do obrony broń palną.

Po pokoju toruńskim zamek trafił w ręce książąt pomorskich. Dzięki czemu około 1570 r. rozpoczęto gruntowną przebudowę wznosząc nowe obiekty na podwórzu – m.in. tzw. Domy Książęcy i Wdowi oraz kancelarię książęcą. W czasie wojny polsko-szwedzkiej w 1656 r. zamek w Bytowie popadł w ruinę ponieważ szwedzka załoga zrujnowała zamek, wysadzając w powietrze część domu zakonnego i wieżę.

Częściowo odbudowany po przejęciu miasta przez elektora brandenburskiego Fryderyka Wilhelma I. W XIX wieku umieszczono na zamku sąd i więzienie. Pierwsze prace konserwatorskie przeprowadzono w latach 1930-39. Ostatecznie zamek odbudowano z przerwami w latach 1957-62 i 1969-90 umieszczając w nim Muzeum Zachodniokaszubskie, hotel z restauracją i bibliotekę.

Wśród zbiorów muzealnych można podziwiać się wyposażenie domów i gospodarstw dawnych mieszkańców ziemi bytowskiej oraz prezentowana jest wystawa sztuki religijnej. 

1 komentarz:

makroman pisze...

Byłem, potwierdzam.