23 lipca 2017

Muzeum Techniki Wojskowej GRYF

Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf” gromadzi eksponaty związane z techniką wojskową, ze szczególnym uwzględnieniem sprzętu z okresu II wojny światowej. Placówka znajduje się na terenie dawnej jednostki wojskowej 1068, gdzie stacjonował 25 dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej.

Ideą przewodnią Muzeum jest dynamiczna prezentacja posiadanych eksponatów wojskowych. Twórcom MTW GRYF zależy na przedstawieniu żywej, interaktywnej historii, którą można dotknąć, którą poczuć i przeżyć. Dlatego pokazywane pojazdy są w pełni sprawne technicznie i często biorą dział w inscenizacjach historycznych, imprezach edukacyjnych oraz w realizacjach filmów dokumentalnych i fabularnych. Muzeum współpracuje z pasjonatami historii oraz grupami rekonstrukcyjnymi, których członkowie tworzą załogi pojazdów.

Istotnym elementem pracy Muzeum GRYF, oprócz gromadzenia, przechowywania i konserwacji posiadanego sprzętu jest także jego niezbędny remont i rekonstrukcja. Dzięki staraniom i konsekwentnym wysiłkom wszystkich pasjonatów zgromadzonych wokół GRYFA - prezentowane pojazdy są w stanie zbliżonym do tego, w jakim opuściły fabrykę.

Eksponaty są intensywnie wykorzystywane w inscenizacjach i filmach historycznych. Czołgi są w pełni sprawne i są w stanie imitować wystrzały z dział oraz wykonywać wszystkie manewry w terenie. W lipcu 2013 czołg Pz.Kpfw. V „Panther” wziął udział w realizacji filmu o powstaniu warszawskim „Miasto44” w reżyserii Jana Komasy oraz serialu "Czas Honoru". Pojazdy wykorzystywano również w kilku produkcjach Bogusława Wołoszańskiego  "Tajna historia XX wieku" oraz "Sensacje XX wieku".Brak komentarzy: