23 kwietnia 2016

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Cz.2

Mi-6 radziecki ciężki śmigłowiec transportowy. Był to pierwszy w ZSRR śmigłowiec transportowy o udźwigu ładunku wewnątrz ładowni 12000 kg, a na zaczepach zewnętrznych 9000 kg. Budowany w kilku wersjach: dźwigowej, pasażersko-transportowej, przeciwpożarowej i transportowej. Od 1963 stosowany w wojsku, jak i w zastosowaniach cywilnych. W Polsce użytkowany od 1974 roku i wycofany z eksploatacji w latach 90. XX wieku. 


Mi-2. Służył do szkolenia pilotów i techników, wykonywał zadania transportowo-łącznikowe. Mi-2 o numerze 4711 został wyprodukowany w 1976 roku. Służył w 3 Eskadrze Lotniczej z Poznania i w 4 Skrzydle Lotnictwa Szkolnego.Jak-40. Trójsilnikowy samolot odrzutowy. Wyprodukowany w 1979 roku specjalnie dla polskiego rządu i przez długie lata służył polskim ministrom i premierom. Jak-40 został zaprojektowany w 1965 roku, aby zastąpić samoloty Li-2 (odmianę DC-3 ) i Ił-14, a głównym założeniem była łatwość działania poza głównymi lotniskami. Samolot został wyposażony we wbudowane schodki wejściowe i miał możliwość wykonywania krótkiego startu i lądowania. Główną cechą założeń konstrukcyjnych była duża prostota. 


Stacje radiolokacyjne

Stacja naprowadzania rakiet zestawu KrukWyrzutnie rakiet
Wyrzutnia rakiet Kruk. Radziecki, a następnie rosyjski system rakiet ziemia-powietrze dalekiego zasięgu, do niszczenia celów na dużym i średnim pułapie.
Przeciwlotniczy zestaw rakietowy S-124 Newa. W latach 1961–1964 pierwsze zestawy „Newa” zostały rozmieszczone wokół Moskwy. Miały bronić sowieckiej stolicy przed atakiem z powietrza. Potem trafiały do kolejnych państw. W latach siedemdziesiątych były używane choćby podczas konfliktów arabsko-izraelskich. Dzięki nim armie egipska i syryjska miały strącić przeszło pięćdziesiąt izraelskich samolotów. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych żołnierze jugosłowiańscy użyli „Newy” do strącenia amerykańskiego myśliwca F-16.Przeciwlotniczy zestaw rakietowy S-75 Wołchow. 1 maja 1960 roku przy pomocy takiego zestawu zestrzelono amerykański samolot zwiadowczy U-2 pilotowany przez Francisa Gary'ego Powersa. Kolejny U-2 został zestrzelony nad Kubą w czasie Kryzysu kubańskiego (major Rudolf Anderson, pilot poległ). Wojna w Wietnamie była sprawdzianem możliwości tych rakiet. 24 lipca 1965 roku zestrzelono pierwszy samolot (F-4 Phantom z 45. Dywizjonu USAF), a po miesiącu - następny. Systemy OP tego typu stanowiły poważne zagrożenie dla sił USA. Rozpoczęto serię bombardowań stanowisk OP pod kryptonimem "Iron Hand". Na początku wojny w Wietnamie nie było wiele wyrzutni tego typu, sytuacja zmieniła się wraz z rozwojem walk. Używany był powszechnie na Bliskim Wschodzie przez państwa arabskie przeciw lotnictwu Izraela - szczególnie w wojnie Jom Kippur.Brak komentarzy: