30 kwietnia 2016

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie Cz.1

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie istnieje od 1986 roku. Siedzibą muzeum jest stacja kolejowa, która była główną stacją na trasie Sochaczew - Piaski Królewskie, po której z zawrotną prędkością około 20 km/h codziennie kursowała parowa kolejka z kilkoma wagonami osobowymi. W 1922 roku  sochaczewska kolejka wąskotorowa dojeżdżała na teren gminy Brochów. W 1923 roku wąskotorówka docierała w głąb Puszczy, aż do Piask Królewskich, a w 1924 roku do Wyszogrodu. Kolejka przewoziła towary oraz osoby. Nieopłacalna stała się jednak dopiero od 1961 roku, kiedy to, w związku z powstaniem dwa lata wcześniej Kampinoskiego Parku Narodowego, całkowicie ustały przewozy drewna z Puszczy. Regularne kursy sochaczewska kolejka wąskotorowa zakończyła 30 listopada 1984 roku. 

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie jest jednym z niewielu miejsc w Europie, gdzie znajduje się zespół wąskotorowych pojazdów szynowych w tak dużej liczbie. Placówka gromadzi największy zbiór tego typu taboru na Starym Kontynencie. Na skansenie znajdują się aktualnie 163 jednostki taboru wąskotorowego, a ponad 50 kolejnych oczekuje na zapleczu placówki na konserwację. W salach wystawowych obejrzeć można kolekcje historycznych muzealiów, dokumentujących codzienne funkcjonowanie kolei wąskotorowych w Polsce na przestrzeni dziejów. W sezonie letnim od kwietnia do października muzeum organizuje wycieczki po wąskim torze do Puszczy Kampinoskiej. Podróż odbywa się pociągiem Retro.1 komentarz:

Ania pisze...

Prześliczne te wagoniki - jak zabawki. Ale jedno mnie zastanawia: jak konie chodziły po torach? Przecież to raczej męczarnia dla zwierzęcia - takie nierówne podłoże, żwirek, podkłady.