2 kwietnia 2016

Groty Nagórzyckie

Groty znajdują się w południowej części miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Są pozostałością po podziemnej kopalni piasku szklarskiego, wydobywanego do potrzeb budowlanych i hutniczych w XVIII stuleciu i na początku XIX wieku. Groty składają się z licznych korytarzy, wnęk, zaułków i sal. Największe wyrobisko zwane "Salą Królewską" ma 30 m długości, 25 m szerokości i 3 m wysokości. Najrozleglejsza grota ma długość 120 metrów. Każda grota nosi inną nazwę, np. Boczna, Borsucza, Chowańcza, Ciemna, Jeziorna, Niedźwiedzia, Taneczna, Złodziejska. 

Piasek z grot wydobywano od końca XVIII do początku XIX wieku na potrzeby gospodarskie oraz dla hut szkła. Zakaz eksploatacji wydały władze carskie po zawaleniu się jednej z komór w której zginął mieszkaniec Nagórzyc. Od tamtej pory stały się lokalną atrakcją turystyczną, a po zamurowaniu wejść na długo zostały zapomniane. 

Ponowne zainteresowanie grotami uruchomiło inwestycję w celu odnowienia grot przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Od czerwca 2010 roku czynione były zabezpieczenia grot do ich zwiedzania, a z początkiem 2012 roku groty zostały otworzone dla turystów. Obecnie „Groty Nagórzyckie” są pod opieką Skansenu Rzeki Pilicy.Znalezione w grotach:1 komentarz:

Sandi pisze...

Bardzo ciekawe te groty i fajnie wyglądają. Przypominają mi trochę Groty Mechowskie. Dobrze wiedzieć, że mamy coś takiego w Polsce :)