5 maja 2013

Ratusz w Szydłowcu

Szydłowiecki ratusz został wybudowany w stylu późnego renesansu, kiedy właścicielami miasta był Mikołaj Krzysztof Radziwiłł "Sierotka", a potem jego syn, Albrycht Władysław Radziwiłł. Fundusze na budowę ratusza zaczęto zbierać w 1599 r., a budowę rozpoczęto już w trzy lata później, w 1602 r. Przy projektowaniu i pracach budowlanych zatrudniono Kaspra Fodygę, budowniczego pochodzenia włoskiego osiadłego w Chęcinach, a później prawdopodobnie także jego brata Alberta. Ratusz został usytuowany zgodnie z regułami prawa magdeburskiego pośrodku czworobocznego rynku, zwrócony frontem na wschód. 

W 1626 r. ukończono budowę bryły ratusza, trzy lata później - w 1629 r. - budowę ośmiobocznej wieży na planie kwadratu. Przykryto ją hełmem, a od strony wschodniej umieszczono zegar. Ratusz otynkowany był na biało. W attyce budynku widniała, wykonana metodą sgraffita Męka Pańska. Zwieńczone łukami okna II piętra w attyce pochodzą z XIX w. W XVII w. przed ratuszem ustawiono pręgierz miejski z żelaznymi "kunami" i czterema maszkaronami. 

W 1809 r. ratusz został zdewastowany przez wojska austriackie. Ponownie ucierpiał podczas I wojny światowej, kiedy górne piętra wieży wysadzono w powietrze. Jej pozostałość przykryto dachem, a wejście na piętro poprowadzono schodami zewnętrznymi. W styczniu 1945 r. ratusz został zbombardowany omyłkowo przez lotnictwo sowieckie, już po zajęciu Szydłowca przez Armię Czerwoną. Po zakończeniu wojny odbudowano wieżę i wyremontowano zniszczony budynek. Mieściło się w nim wiele instytucji publicznych - między innymi biura Rady Narodowej, szkoła podstawowa, liceum ogólnokształcące i powiatowy sztab wojskowy. W latach 90. XX w. zabytkowy ratusz odzyskał swoje pierwotne przeznaczenie - stał się siedzibą burmistrza Szydłowca i Urzędu Miejskiego.


Brak komentarzy: