1 lutego 2015

Zamek w Szydłowie

Zamek królewski wkomponowany jest w średniowieczne miejskie obwarowania Szydłowa, leży na skarpie ponad doliną rzeczki Ciekącej. Wzniesiony w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Główny budynek zamkowy zbudowano w stylu gotyckim z elementami wczesnorenesansowymi. Był to dwukondygnacyjny budynek na rzucie prostokąta z kwadratowym ryzalitem od południa, w którym mieściła się kaplica zamkowa. Wewnątrz znajdowały się pomieszczenia na dwóch kondygnacjach o drewnianych stropach. Górną kondygnację od strony murów nazwano Salą Rycerską. Sala Rycerska obfituje w pozostałości świetnego niegdyś wystroju architektonicznego. Są tu widoczne resztki kamiennych obramowań okien i portali.

Zamek został zniszczony w czasie szwedzkiego potopu i później w trakcie wojny północnej. W 1723 r. starosta Józef Załuski odnowił zamek, na elewacji budynku bramowego umieścił z tej okazji swój kartusz herbowy. Pod koniec XVIII w. zamek został opuszczony przez mieszkańców, co spowodowało jego powolną destrukcję w XIX wieku. W tym okresie był wykorzystywany przez pewien okres jako stajnia.

W kulminacyjnym punkcie wzgórza, w północno-zachodnim narożu zamku stała cylindryczna kamienna wieża, ale zachowały się jedynie jej fundamenty. Na tych ruinach wzniesiono później piętrowy budynek nazywany Skarbczykiem. Obecnie mieści się w nim Muzeum Regionalne. Bramę Zamkową stanowi piętrowy budynek, murowany z kamienia, przez który prowadzi przejście na teren dziedzińca zamkowego. 

Na dziedzińcu zamkowym od kilku lat można podziwiać rzeźby królów Polski.

Brama

Skarbczyk
Rzeźby królów Polski
4 komentarze:

Ania pisze...

Latka lecą. Byłam w Szydłowie jakieś 10 lat temu i drewnianego pocztu królów Polski nie widziałam. Dziękuję za relację.

Photo(Geo)grapher pisze...

Piękne miejsce i świetne zdjęcia.

sabkon pisze...

w 2012 roku ustawili rzeźby.

sabkon pisze...

Dziękuję #Photo(Geo)grapher