Zamek królewski wkomponowany jest w średniowieczne miejskie obwarowania Szydłowa, leży na skarpie ponad doliną rzeczki Ciekącej. Wzniesiony w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Główny budynek zamkowy zbudowano w stylu gotyckim z elementami wczesnorenesansowymi. Był to dwukondygnacyjny budynek na rzucie prostokąta z kwadratowym ryzalitem od południa, w którym mieściła się kaplica zamkowa. Wewnątrz znajdowały się pomieszczenia na dwóch kondygnacjach o drewnianych stropach. Górną kondygnację od strony murów nazwano Salą Rycerską. Sala Rycerska obfituje w pozostałości świetnego niegdyś wystroju architektonicznego. Są tu widoczne resztki kamiennych obramowań okien i portali.
Zamek został zniszczony w czasie szwedzkiego potopu i później w trakcie wojny północnej. W 1723 r. starosta Józef Załuski odnowił zamek, na elewacji budynku bramowego umieścił z tej okazji swój kartusz herbowy. Pod koniec XVIII w. zamek został opuszczony przez mieszkańców, co spowodowało jego powolną destrukcję w XIX wieku. W tym okresie był wykorzystywany przez pewien okres jako stajnia.
W kulminacyjnym punkcie wzgórza, w północno-zachodnim narożu zamku stała cylindryczna kamienna wieża, ale zachowały się jedynie jej fundamenty. Na tych ruinach wzniesiono później piętrowy budynek nazywany Skarbczykiem. Obecnie mieści się w nim Muzeum Regionalne. Bramę Zamkową stanowi piętrowy budynek, murowany z kamienia, przez który prowadzi przejście na teren dziedzińca zamkowego.
Na dziedzińcu zamkowym od kilku lat można podziwiać rzeźby królów Polski.
Brama
Skarbczyk
Rzeźby królów Polski
4 komentarze:
Latka lecą. Byłam w Szydłowie jakieś 10 lat temu i drewnianego pocztu królów Polski nie widziałam. Dziękuję za relację.
Piękne miejsce i świetne zdjęcia.
w 2012 roku ustawili rzeźby.
Dziękuję #Photo(Geo)grapher
Prześlij komentarz