1 lutego 2015

Jaskinia Szydły

Szydłowska architektura miejska z kościołami, zamkiem rycerskim, skarbczykiem i oryginalną synagogą otoczone zewsząd murami obronnymi to nieliczne tak dobrze zachowane pamiątki średniowiecznej Polski. Innymi równie interesującymi, lecz mniej znanymi atutami Szydłowa są bogate walory przyrody nieożywionej. Pod miastem w wapieniach trzeciorzędowych tkwi bowiem skupisko sześciu jaskiń, którym atrakcyjności dodaje fakt, iż począwszy od czasów średniowiecza po czasy współczesne lat siedemdziesiątych tutejsza ludność wykorzystywała je w charakterze mieszkalno-gospodarczym. 

Najbardziej znana z nich to znajdująca się obok kościoła Wszystkich Świętych, która nazywana jest Jaskinią Szydły. Jaskinia jest niewielkich rozmiarów, ale posiada dwa otwory wejściowe (Jaskinia Szydły I oraz Jaskinia Szydły II). 

Legenda głosi, iż Zbój Szydło rabując przejeżdżających w okolicy kupców, zdobyte kosztowności chował właśnie w owej jaskini. Raz nieopatrznie napadł na orszak królewski i został pojmany. Darowano mu życie, gdyż skruszony wskazał miejsce ukrywania swych wcześniejszych zdobyczy. Król przeznaczył te kosztowności na wybudowanie osady. 

Pośród Szydłowskich jaskiń należy wymienić: Jaskinia Szydły I, Jaskinia Szydły II, Jaskinia Szydłowska oraz cztery inne, które nie zostały dotąd nazwane.


Jaskinia Szydły I
Jaskinia Szydły II


4 komentarze:

Ania pisze...

No, no. Dziś, że tak powiem, wpis z innej beczki. Podoba mi się bardzo. Liczę na kolejne jaskinie.

sabkon pisze...

:)

Sandi pisze...

fajna ta jaskinia...byłam w Szydłowie, ale niestety ją ominęłam

sabkon pisze...

a są zaznaczone na bilecie z synagogi ;-)