14 lutego 2013

Browar Żywiec

Tradycje piwowarskie Żywca sięgają czasów średniowiecznych, gdy potwierdzono przywilej uprawy jęczmienia i warzenia piwa oraz nadano Żywcowi prawo do tak zwanej mili ochronnej. Kilka wieków później w 1856 r. z inicjatywy arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga założona i zarejestrowana została firma Browar Żywiec. 

Już 12 lat po założeniu żywiecki browar wysunął się na pierwsze miejsce wśród 260 browarów działających w całej Galicji. Pod koniec XIX wieku najsławniejszymi markami były: Cesarskie, Exportowe, Marcowe, Piwo Lagerowe oraz piwa specjalne: Porter i Ale. 

Wyborna jakość i wzrastająca z roku na rok produkcja powodowały, że grono konsumentów stale się poszerzała. Browar Arcyksiążęcy w Żywcu wytwarzał rocznie siedmiokrotnie więcej piwa niż statystyczny browar austriacki. Działalność eksportową rozpoczęto już w 1913 r. i obejmowała ona już wtedy 20% produkcji. 

Podczas II wojny światowej Hitlerowcy przejęli browar i zmienili jego nazwę na Beskideribreuerei Saybusch. Nowi właściciele zwolnili większość polskiej kadry piwowarskiej, ale nie odstąpili od tradycyjnych receptur. Znaczna część produkcji szła teraz na potrzeby okupanta. Choć dla Polaków bardzo trudno dostępny, żywiecki złoty trunek nadal istniał. Browar przetrwał wojnę dzięki kilku robotnikom którzy z narażeniem życia odcięło druty prowadzące do ładunków wybuchowych założonych przez Niemców. Okupanci zdołali zniszczyć część archiwów i wysadzić w powietrze tory wraz z bocznicą. Miesiąc po wyzwoleniu arcyksiążęcy browar w Żywcu wznowił działalność pod zarządem państwowym. 

Po wojnie Browar został znacjonalizowany. W 1951 r. powstało przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą Żywieckie Zakłady Piwowarsko-Słodownicze, a w 1955 r. połączone browary w Żywcu, Bielsku-Białej i Cieszynie utworzyły Zakłady Piwowarskie w Żywcu. Nawet w czasach PRL marka Żywiec zachowała swoją przedwojenną jakość. Był to jeden z najbardziej luksusowych towarów, dostępny niemal wyłącznie "spod lady" i w Pewex-ach. 

31 grudnia 1990 r. Zakłady Piwowarskie w Żywcu jako pierwsze w branży zostały sprywatyzowane i przekształcone w spółkę akcyjną. Osiem miesięcy później akcje spółki trafiły do sprzedaży w ofercie publicznej. W marcu 1994 r. inwestorem strategicznym został holenderski koncern Heineken, jedna z największych firm piwowarskich na świecie. W grudniu 1998 r. nastąpiło połączenie Zakładów Piwowarskich w Żywcu S.A. z firmą Brewpole B.V, właścicielem browarów w Elblągu, Leżajsku i Warce. Tak powstała największa firma piwowarska w Polsce.Brak komentarzy: