15 czerwca 2017

Sztolnia Ochrowa w Złotym Stoku

Sztolnia Ochrowa jest najbardziej zagadkowa w Górach Złotych, nie wiadomo kiedy powstała i co w niej wydobywano. Jednak pradawne chodniki i odkryte artefakty górnicze – kompletne urządzenie do odwadniania (jedyne tego typu w Europie i jedno z kilku na świecie), średniowieczna niecka oraz drewniana łopata górnicza – pozwalają sądzić, że jest to ważne znalezisko archeologiczne. Wspomniane urządzenie odwadniające trafiło do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. 

Posiada kręte korytarze, a atrakcyjności dodają kolory ścian, szata naciskowa i nalot z ochry sprawia, że są pomarańczowoczerwone. Ponad to bije tu źródło żelazowo – arsenowe. które było obiektem wielu badań na początku XX wieku. Na bazie źródlanej wody planowano zmienić miasto Reichenstein (Złoty Stok) na miasto zdrojowe. Udostępniono źródło, dodatkowo wybudowano sanatorium, dom leczniczy oraz kilka will zdrojowych, jednak wybuch I wojny światowej przekreślił plany powstawania tego kurortu. 

Kopalnią zarządza Elżbieta Szumska. Nazywana przez niektórych „złotą Elą”. Wszystko, czego dotknie, zamienia w złoto. Oczywiście złoto w sensie biznesu turystycznego. Dzięki uporowi i determinacji doprowadziła do otwarcia Sztolni Ochrowej, a Kopalnia Złota stała się już parkiem rozrywki, oferującym liczne atrakcje, a także usługi noclegowe, gastronomiczne, przewodnicze i imprezy turystyczne. Wszystkie te wysiłki zostały docenione przez Polską Organizację Turystyczną i do Kopalni Złota oraz do Średniowiecznego Parku Techniki w Złotym Stoku trafił laur Złotego Certyfikatu.

2 komentarze:

makroman pisze...

Fascynujące miejsce.

mowdoradztwozawodowe pisze...

Byłam pieknie jest