6 kwietnia 2013

Zabytkowa Stacja Wodociągowa Zawada w Karchowicach

Zabytkowa Stacja Wodociągowa „Zawada" w Karchowicach to kompleks obiektów, parowych urządzeń pompowych i kotłów z lat 20. ubiegłego wieku.

Wybudowana z inicjatywy rządu pruskiego w 1895 roku miała pomóc w rozwiązaniu palącego problemu zaopatrzenia w wodę pitną powstających zakładów oraz rozrastających się miast i osiedli w zachodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. 

Stacja wielokrotnie rozbudowywana i modernizowana, a do 1967 roku bazowała na zespołach pompowych napędzanych parą wodną wytwarzaną w ogromnych kotłach. Dziś krystalicznie czysta woda czerpana m.in. z odwierconej w 1882 r. do głębokości ok. 200 m studni głębinowej pompowana jest do odbiorców przez elektryczne, nowoczesne agregaty. 

Szczęśliwym zbiegiem okoliczności i staraniem kolejnych pokoleń pracowników zawadzkich wodociągów (obecnie zakład wchodzi w skład Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. w Katowicach) monumentalne, zabytkowe urządzenia z epoki pary zachowały się do czasów współczesnych, a wszystkim chętnym przeniesienia się w czasie o sto lat wstecz - od 2004 r. udostępnione do zwiedzania.Brak komentarzy: