27 maja 2016

Kaplica "Na Wodzie" w Ojcowie

Kaplica "Na Wodzie" p.w. św. Józefa Rzemieślnika (Robotnika), znajduje się w miejscu dawnych łazienek zdrojowych, które przerobiono na obiekt sakralny w 1901 r. Kaplica usytuowana jest ponad potokiem na betonowych podporach, co wiązało się wg miejscowej tradycji z zarządzeniem cara Mikołaja II, zabraniającym budowy obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej, wobec czego kaplicę zbudowano "na wodzie". Kapliczka utrzymana jest w stylu tzw. szwajcarsko-ojcowskim. Elementy architektury alpejskiej widoczne są w ażurowej wieżyczce-sygnaturce. Natomiast wnętrze nawiązuje do stylu zakopiańskiego, modnego na początku XX wieku.Wtórne źródło św. Jana

Nieco dalej, w pobliżu Kaplicy Na Wodzie wypływa wtórne źródło św. Jana. W tym miejscu znalazł ujście nadmiar wody z głównego ujęcia. Źródełko jest popularne wśród turystów, którzy równie chętnie ochładzają się krystaliczną wodą, jak i wrzucają do niej drobne monety. Kamienną cembrowinę odbudowano w 1972 r.
Figurka Matki Boskiej w skale

Figurę Matki Boskiej Niepokalanej ustawiono w Ojcowie w 1904 r. – w 50. rocznicę ogłoszenia dogmatu o niepokalanym poczęciu Najświętszej Marii Panny (1854-1904). Figura znajduje się w grocie wykutej w masywie skały Prałatki, na lewym brzegu Prądnika, pomiędzy Kaplicą „Na Wodzie” a zabudowaniami Opalówek. W 2008 roku, w 150. rocznicę objawień Matki Bożej w Lourdes oraz w roku utworzenia parafii Ojców-Grodzisko ludność Ojcowa odnowiła figurę i uporządkowała jej otoczenie. Z tej okazji wmurowano także pamiątkową tablicę w ścianę skały.
Brak komentarzy: