29 lipca 2018

Wystawa syren alarmowych w schronie przeciwlotniczym przy ulicy Morskiej w Gdyni

Betonowa konstrukcja wyrastająca ze skarpy wzdłuż ul. Morskiej na Leszczynkach, to jeden z najlepiej zachowanych reliktów II wojny światowej w Gdyni. W jej wnętrzu znajduje się pochodzący z 1942 roku schron przeciwlotniczy. Budowla o powierzchni 176 m kw. jest ostatnim reliktem obozu pracy przymusowej "Nussdorf", który podczas niemieckiej okupacji Gdyni funkcjonował na Leszczynkach. 

Był to jeden z największych obozów pracy na terenie miasta. Od 1942 roku alianckie samoloty coraz częściej nadlatywały nad Gdynię. W czasie alarmów przeciwlotniczych chowała się tutaj załoga obozu. To schron przeciw-odłamkowy, jego konstrukcja miała za zadanie wytrzymać pośrednie skutki wybuchów, podmuchy fal uderzeniowych, wstrząsy czy odłamki. Schrony przy ul. Morskiej to jedyna pozostałość po tym miejscu.

Po wojnie, dawny schron został zaadaptowany na potrzeby stacji Technicznej Obsługi Pojazdów, która powstała na terenie dawnego obozu. W 1996 roku schron został wyłączony z użytkowania i w ciągu zaledwie kilku miesięcy obrócił się w ruinę. Jego wyposażenie zostało rozkradzione przez złomiarzy, a pomieszczenia zamieniły się w legowiska bezdomnych.

Kilka lat temu, zdewastowanym obiektem zainteresowali się miłośnicy fortyfikacji, którzy własnymi siłami postanowili go odremontować. Pasjonaci nie tylko uprzątnęli zalegające wewnątrz śmieci i odmalowali ściany, ale i zrekonstruowali poszczególne elementy wyposażenia. Dzięki temu, schron przy ul. Morskiej 189 wygląda niemal identycznie jak w czasach swojej świetności.

1 komentarz:

Beskidnick pisze...

Fajne!
Wyobraź sobie że takie urządzenia filtrowentylacyjne wciąż jeszcze są na wyposażeniu niektórych schronów - np. tego do którego jestem przypisany.