30 lipca 2018

Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie

Jedyne takie miejsce w Polsce, które możemy podziwiać od 2000 roku we Władysławowie. Co roku, podczas kolejnych edycji Alei Gwiazd Sportu, odsłonięte zostają mosiężne gwiazdy – upamiętniające sylwetki uznanych sportowców. Do tej pory w Alei znajdują się gwiazdy takich znanych osób jak m.in.: Feliksa Stamma, Kazimierza Deyny, Waldemara Legienia, Roberta Korzeniowskiego, Ireny Szewińskiej, Huberta Wagnera, Ryszarda Szurkowskiego, Leszka Drogosza, Jerzego Kuleja, Jacka Wszoła, Dariusza Michalczewskiego, Sylwi Gruchała, czy Michela Platiniego. 

28 czerwca 2014 roku na Alei Gwiazd Sportu odsłonięto pomnik "Korona Himalajów". Czternaście skalnych płyt symbolizuje czternaście ośmiotysięczników, które zdobyli Polacy: Mount Everest, K2, Czo Oju, Broad Peak, Nanga Parbat, Dhaulagiri, Manaslu, Kanczendzonga, Annapurna, Lhotse, Makalu, Sziszapangma, Gaszerbrum I i Gaszerbrum II. Rzeźba ma przypominać o Polakach, którym udało się je zdobyć.






























Kościół pw. Wniebowzięcia NMP to świątynia uznana za jedną z najciekawszych ze względu na interesują bryłę i witraże. Uchodzi za perłę architektury lat 1960-1970. Prezbiterium kościoła to neogotycka kaplica z lat trzydziestych, później włączona do nowo budowanego kościoła. Obok kościoła wznosi się dzwonnica, która jest jednocześnie punktem widokowym na panoramę miasta.



2 komentarze:

Ania pisze...

Dlaczego nie ma widoku z dzwonnicy?

sabkon pisze...

Nie wiedziałem, że tam się wchodzi.