30 kwietnia 2017

Oceanika

Oceanika znajduje się na terenie kompleksu rekreacyjnego Świętokrzyska Polana. Składa się z kilku zbiorników o łącznej pojemności 250 tysięcy litrów.

W jej akwariach pływają ryby z wód, rzek, jezior, mórz i oceanów całego świata, podzielone według miejsca ich występowania. W każdym zbiorniku odtworzono inny biotop. W zbiorniku z biotopem Azji pływają m.in. sumy pangi, tołpygi, bagarius sum ludojad czy arowany azjatyckie oraz kilka ryb, które wyginęły już w warunkach naturalnych. Wśród ryb z Ameryki Południowej są bardzo rzadkie sumy, ryby kostnojęzykowe , pielęgnice czy prapłaziec - ryba dwudyszna, której przodkowie dali początek dominacji czworonożnych zwierząt na suchym lądzie. 

W Oceanice znalazł się również zbiornik z rybami z Malawi, a w nim 50 gatunków kolorowych ryb o różnych wzorach oraz akwarium z niezwykłymi rybami rafowymi, na co dzień zamieszkującymi wielkie rafy koralowe słonych wód. Kolejny zbiornik to królestwo ryb z szelfu kontynentalnego, które na rafach są tylko gośćmi, m.in. Płaszczka, Orleń oraz Rocha, która swoim kształtem przypomina gitarę. W tym akwarium pływają też żarłacze - czarno-płetwy i żarłacz gruby oraz kilka innych niezwykłych gatunków, jak Ognica pstra o silnym jadzie powodującym ogromny ból po ukłuciu kolcem jadowym, mureny o czterech szczękach, czy też ryby produkujące żwirek koralowy który jest atrakcją na tropikalnych plażach.
1 komentarz:

makroman pisze...

Dzięki za podpowiedź! Ekstra miejsce na wypad z dzieciakami!