25 września 2016

Zamek w Rabsztynie

Zamek Rabsztyn stanowił element systemu fortyfikacji, które miały bronić zachodniej granicy Małopolski i strzec drogi handlowej z Krakowa na Śląsk. Nazwa zamku wywodzi się z niemieckiego „Rabenstein”, czyli „Krucza Skała”.

W drugiej połowie XIII wieku, na szczycie skały powstał zamek górny z wieżą obronną. Ponieważ zamek górny był niewielki, w połowie XIV wieku, u podnóża skały powstał zamek średni, a na przełomie XIV i XV wieku zbudowano zamek dolny. Po śmierci króla Kazimierza Wielkiego zamek przeszedł w ręce rodu Leliwitów - Melsztyńskich. Później, jako siedziba królewskiego starostwa trafił w ręce Andrzeja Tęczyńskiego herbu Topór. Od początku XVI wieku zamkiem władały trzy pokolenia rodu Bonerów. Na przełomie XVI i XVII wieku na miejscu zamku dolnego powstał renesansowy pałac. W 1657 roku zamek został spalony przez ustępujących z Polski Szwedów.

W 1990 roku zamek stał się własnością gminy Olkusz. Od tego czasu, staraniem władz miasta przeprowadzono szereg prac zabezpieczających i rekonstrukcyjnych. Uzupełniono i odtworzono część murów, wybudowano dwa drewniane mosty, odbudowano zamkową bramę oraz zrekonstruowano część zamku górnego i wieży, gdzie powstał taras widokowy.

Brak komentarzy: