4 września 2016

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Wieża Ratuszowa

Wieża Ratuszowa należy do najbardziej znanych atrakcji turystycznych miasta. Krakowska krzywa wieża (odchylona od pionu o 55 cm) jest pozostałością po ratuszu - dawniej siedzibie władz miejskich. Pierwsza wzmianka o tym pochodzi z 1316 roku. W średniowieczu budowla była stale powiększana. Rozbudowany w XV stuleciu, a następnie w połowie XVI wieku powiększony o część renesansową ratusz przetrwał do 1820 roku, kiedy został zburzony. 

Wejścia do 75-metrowej budowli strzegą kamienne lwy, pochodzące z parku pałacowego w Pławowicach. Sala parterowa służyła niegdyś jako miejsce zasobnego skarbca, gdzie przechowywano insygnia władzy rajców oraz kosztowności. Możemy w niej podziwiać unikatowy zestaw znaków kamieniarskich zwanych gmerkami, pochodzący z 1444 roku. Do górnych pomieszczeń wieży prowadzi wąska i stroma klatka schodowa ze 110 kamiennymi stopniami. Sala na pierwszym piętrze należy do najpiękniejszych wnętrz gotyckich w Krakowie. We wnękach zwanych almariami można oglądać reprodukcje widoków dawnego krakowskiego ratusza. 

Sala na drugim piętrze to pomieszczenie nakryte kasetonowym stropem drewnianym i oświetlone trzema ostrołukowymi oknami. W sali prezentowane są rekonstrukcje ubiorów średniowiecznych, jakie prawdopodobnie nosili członkowie krakowskiej rady miejskiej. W pomieszczeniach na trzecim piętrze wieży możemy podziwiać ekspozycję archiwalnych fotografii prezentujących krakowski Rynek w XIX i XX stuleciu. Najwyższa, czwarta kondygnacja znajduje się tuż pod hełmem i tarczą zegara. Trudny dostęp do niej wynagradza widok na panoramę Krakowa. Atrakcją jest również stary mechanizm zegara, ufundowany w 1967 roku przez Izbę Rzemieślniczą w Krakowie. Obecny zegar sterowany jest falą radiową, odbieraną z nadajnika koło Frankfurtu, co zapewnia mu dokładność zgodną z atomowym wzorcem czasu.

Brak komentarzy: