27 września 2014

Vietnam Veterans Memorial, Washington, D.C.

Pomnik czczący pamięć żołnierzy amerykańskich sił zbrojnych, którzy zginęli w czasie wojny wietnamskiej. Główna część pomnika została ukończona w 1982 roku i mieści się w Constitution Gardens, w pobliżu pomnika Lincolna. 

Pomnik składa się z trzech oddzielnych części: Three Soldiers, Vietnam Women's Memorial i Vietnam Veterans Memorial Wall, który jest najbardziej znaną częścią pomnika. Mur jest zbudowany z dwóch ścian z czarnego granitu i ma ok. 75 m długości. Są w nim wyryte, w kolejności chronologicznej, nazwiska żołnierzy poległych w wojnie wietnamskiej - do roku 2003 zarejestrowano 58325 nazwisk. 

Ściany są osadzone w gruncie - w najwyższym punkcie wystają z niego na 3 m, w najniższym na 20 cm. Granitowa płyta od lewej strony staje się coraz wyższa, co symbolizuje coraz większe zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w konflikt. 

Statua The Three Soldiers została dodana do kompleksu w 1984 roku, a Vietnam Women's Memorial w 1993 roku, na skutek niezadowolenia niektórych osób z pierwotnego projektu. W projekcie brakowało wielu elementów typowych dla tradycyjnych pomników wojennych, jak patriotyczne inskrypcje oraz postacie bohaterów.

Brak komentarzy: