27 września 2014

Martin Luther King, Jr. Memorial, Washington, D.C.

Martin Luther King, Jr. (ur. 15 stycznia 1929 w Atlancie, zm. 4 kwietnia 1968 w Memphis) – pastor baptystyczny, działacz na rzecz równouprawnienia, zniesienia dyskryminacji rasowej, laureat pokojowej Nagrody Nobla z roku 1964, Człowiek Roku 1963 według magazynu „Time”. Zamordowany 4 kwietnia 1968 przez przeciwników równouprawnienia Afroamerykanów. 

Przemówienie, które czarnoskóry przywódca ruchu o równość praw obywatelskich wygłosił 28 sierpnia 1963 r., podczas słynnego "Marszu na Waszyngton", uważane jest za jedno z przełomowych wydarzeń w historii Ameryki. Stojąc przed ogromnym pomnikiem poświęconym Abrahamowi Lincolnowi, prezydentowi, który sto lat wcześniej doprowadził do zniesienia niewolnictwa, King wzywał Amerykanów do podjęcia walki na rzecz równouprawnienia. 

W latach 1964-65 prezydent Lyndon B. Johnson doprowadził do przyjęcia ustaw delegalizujących segregację rasową i gwarantujących Murzynom prawa wyborcze. Było to wielkie zwycięstwo zrodzonego dekadę wcześniej ruchu praw obywatelskich. Zapoczątkowany został przez protest Rosy Parks, która w roku 1955 w miasteczku Montgomery, w Alabamie, odmówiła zajęcia przeznaczonego specjalnie dla czarnych miejsca w miejskim autobusie. Doprowadziło to do masowych demonstracji - m.in. trwającego wiele miesięcy bojkotu transportu publicznego. Protesty polegały na stosowaniu taktyki biernego oporu i walki o prawa obywatelskie Afroamerykanów, polegającej na zajmowaniu przez czarnoskórych studentów miejsc rezerwowanych dla białych w lokalach publicznych. 

W 2011 roku na jego cześć odsłonięto dziewięciometrowy pomnik w West Potomac Park w Waszyngtonie, niedaleko miejsca gdzie Martin Luther King wygłosił słynne przemówienie „I have a dream” czyli „Mam marzenie”. W uroczystościach uczestniczył prezydent USA Barack Obama oraz wiceprezydent Joe Biden.


Brak komentarzy: