3 listopada 2013

Gillette Castle, Connecticut

Gillette Castle został zbudowany w 1919 roku po 5 latach budowy na 184 hektarowej posiadłości za około milion dolarów. Zleceniodawcą i projektantem zamku był urodzony w lipcu 1853 roku w Hartford, CT. Wiliam Gillette, amerykański aktor znany głównie z roli Sherlocka Holmesa. 

Konstrukcja zamku i jego działka oferuje liczne innowacyjne projekty, a cały zamek został zaprojektowany, do najmniejszych szczegółów, przez samego Gillette. Zamek posiadał 24 pokoje i 47 drzwi (żadne z nich nie są podobne do siebie), z ręcznie rzeźbionymi zamkami w kształcie puzzli. Na terenie posiadłości wybudował również kolej wąskotorową o długości 3 mil, która przejeżdżała przez kilka mostów i jeden tunel. Kolejka napędzana była silnikiem parowym i silnikiem elektrycznym. Gillette gościł w swojej posiadłości wiele znakomitych osób, między innymi Alberta Einsteina wraz z żoną, byłego prezydenta USA Calvin Coolidge oraz byłego burmistrza Tokio Yukio Ozaki. 

Gillette zmarł w wieku 83 lat, 29 kwietnia 1937 roku w Hartford. Niestety Wiliam Gillette nie zostawił spadkobierców. Od 1943 roku Rząd Stanu Connecticut przejął całą posiadłość. W 1986 roku nieruchomość ta została dodana i wpisana do Krajowego Rejestru Zabytków.
Brak komentarzy: