31 lipca 2021

Port Lotniczy Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku

Port Lotniczy Warszawa-Radom, kto tak nazwał lotnisko tego nie wiem, raczej żaden samolot przewoźników nie poleci stąd do Warszawy, może to był zamysł, że ma przejąć część ruchu z Warszawy, pod groźbą zablokowania przewoźnikom latania do i z  Warszawy jeżeli dobrowolnie nie będą latać do Radomia. 

19 lipca 2018 roku Port Lotniczy Radom złożył wniosek o upadłość, który został rozpatrzony pozytywnie, w wyniku czego został on sprzedany Państwowemu Przedsiębiorstwu „Porty Lotnicze” za prawie 13 mln złotych. 

Radomski Port Lotniczy ma obsługiwać pasażerów niskokosztowych oraz czarterowych, którzy mogą sporo czasu spędzić na lotnisku. Terminal będzie więc przypominał bardziej galerię handlową ze sklepami wolnocłowymi i gastronomią niż klasyczny "dworzec" lotniczy. 

Budowa drogi startowej jest w 100 procentach ukończona. Dotyczy to zarówno warstwy bitumicznej jak i cementowej. Pas startowy jest cementowy, droga techniczna wzdłuż pasa asfaltowa. 

Brakuje jeszcze oświetlenia drogi startowej oraz systemu ILS kategori 1, który będzie zamontowany tylko od strony Sadkowa. Od strony Ustronia lądowanie na zwykłych radiolatarniach. Zamysł jest taki aby samoloty startowały w kierunku Ustronia, a lądowały od strony Sadkowa, jeżeli będzie wiało z odpowiedniej strony. 

Nowy pas ma 2500 m długości, będzie mógł przyjmować boeingi B777 oraz B787 (Dreamliner). 

Trwa obecnie budowa terminala, budynków dla służb lotniskowych, budynku wieży kontroli ruchu, strażnicy, dróg kołowania oraz miejsca postojowego dla samolotów. Zakończenie prac planoiwane jest na sierpień 2022 roku. Pierwsze komercyjne loty na wiosnę 2023 roku.

Cytując klasyka od ustawy AntyTVN i pomysłodawcę lotniska pasażerskiego w środku miasta „Z analiz, które były robione wynika, że większość Polaków lata na południe Europy czy też do krajów afrykańskich. Czyli lotnisko położone na południe od Warszawy jest bardzo dogodne dla przewoźników i pasażerów”.

Przebudowa lotniska pochłonie 1 mld złotych. Poprzedni Radomski Port Lotniczy "funkcjonował" jako cywilny od 29 maja 2014 r. gdy został wpisany do rejestru lotnisk cywilnych. 

Pierwsze regularne połączenia pojawiły się na tym lotnisku dopiero we wrześniu 2014 roku, była to trasa do Rygi obsługiwana przez linie Air Baltic. Jednak połączenie cieszyło się bardzo małą popularnością i zostało odwołane w połowie listopada 2014 roku. 

Jeszcze większe perturbacje były z drugim latającym z Radomia przewoźnikiem, czyli latającymi do Pragi liniami CSA. To połączenie utrzymało się tylko przez 5 tygodni i zostało zlikwidowane, także z powodu fatalnej frekwencji. 

Od 18 kwietnia 2016 do 29 października 2017 roku, usługi lotnicze świadczyła linia Sprint Air do Berlina, Wrocławia, Gdańska, Pragi i Lwowa. Część lotów dość szybko zamknęła.


Wieża kontroli ruchu oraz strażnica.

Terminal oraz budynki dla służb lotniskowych.Widok z pasa startowego w kierunku Ustronia.Widok z pasa startowego w kierunku Ustronia, 4 km od pasa wieżowce 10 piętrowe.


Wysiedlenia od strony Sadkowa na kierunku nowego pasa.


Brak komentarzy: