15 sierpnia 2016

Widowisko historyczne w Muzeum Wsi Radomskiej - "Wielka wojna pod Radomiem"

W ramach obchodów Święta Wojska Polskiego w Radomiu odbyło się widowisko historyczne „Wielka wojna pod Radomiem”. Obchody w skansenie rozpoczęły się od scen rodzajowych w historycznych zagrodach - "Jak z obrazów Kossaka" z udziałem grup rekonstrukcyjnych cywilnych i wojskowych. Można było zobaczyć ekspozycję broni historycznej i pamiątek z epoki, a także jak wyglądało codzienne życie obozowe żołnierzy zarówno po stoczonych bitwach, jak i w sytuacjach, gdy szykowali się do starcia.

Udział w historycznym pokazie "Wielka Wojna pod Radomiem" wzięło ponad stu rekonstruktorów z całej Polski. Bitwy rozegrane na Ziemi Radomskiej w latach 1914 - 1915 zaprezentowało wiele grup rekonstrukcyjnych. Wśród nich: Ochotniczy Oddział Kawalerii w Barwach 22 Pułku Ułanów Podkarpackich z Pionek, Szwadron Ziemi Kozienickiej z Garbatki Letnisko, Ochotniczy Szwadron Kawalerii w Barwach 11 Pułku Ułanów z Gulina, 14. Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 51 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych z Iłży, Cesarsko - Królewski 13 Pułk Piechoty z Krakowa "Krakowskie Dzieci", 145 Pułk Piechoty Strzelców Kresowych z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Radomiu, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułku Piechoty Legionów z Radomia, Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych, Zespół Artystyczno - Rekonstrukcyjny Vis z Radomia.

Przedstawione podczas pokazu bitwy to epizody dotyczące walk pod Dęblinem z roku 1914, gdzie Legiony marszałka Józefa Piłsudskiego walczyły pod Laskami i Anielinem oraz walki Legionu Puławskiego walczącego po stronie rosyjskiej pod Iłżą w roku 1915 - Bój pod Pakosławiem.
1 komentarz:

makroman pisze...

Rekonstrukcje, to świetna nauka historii zabawa i przygoda jednocześnie. Dla widzów i dla uczestników.