7 sierpnia 2016

Park Historyczny Blizna

Park Historyczny Blizna powstał z inicjatywy i na wniosek mieszkańców sołectwa Blizna przy poparciu Rady Gminy w Ostrowie. Inwestycja jest odpowiedzią na oczekiwania turystów i ludzi zainteresowanych historią. Park Historyczny Blizna mieści się dokładnie w miejscu, gdzie znajdował się niemiecki poligon doświadczalny. Głównym celem jego istnienia jest ocalenie od zapomnienia prawdy historycznej o miejscu, które odegrało znaczącą rolę w historii II wojny światowej.

Poligon w Bliźnie zaczął mieć duże znaczenie po nocy z 17 na 18 sierpnia 1943 roku. Czyli po zbombardowaniu przez aliantów ośrodka rakietowego w Peenemünde. Niemcy postanowili wtedy podzielić prace nad rakietową bronią odwetową na trzy niezależnie działające ośrodki. Zakłady montażowe przenieśli do podziemnych fabryk w środkowych Niemczech. Biura konstrukcyjne do grot nad jeziorem Trausee w Austrii. Natomiast poligon szkolno-doświadczalny ulokowali w miejscowości Blizna.

W Bliźnie wówczas nie było absolutnie niczego. Od podstaw Niemcy zajęli się infrastrukturą, poprowadzili betonową drogę oraz wąskotorową linię kolejową z miejscowości Pustków. Zbudowali koszary, bunkry, specjalne budynki i urządzenia potrzebne do obsługi i odpalania rakiet. Prace osobiście nadzorowali Wernher von Braun (twórca V-2) oraz płk Walter Dornberger (głównodowodzący niemieckiego programu rakietowego).

Blizna stała się miejscem gdzie Niemcy doskonalili i testowali nową Wunderwaffe. Przede wszystkim były to latające bomby V1 oraz rakiety V2. Pierwszy start rakiety V2 na poligonie w Bliźnie odbył się 5 listopada 1943 r. W początkowych próbach wychodziła ich bardzo duża zawodność – ponad 80% rakiet nie docierało do celów. Wybuchały tuż po starcie lub jeszcze na stanowisku startowym. Jednak analiza lotu oraz badania szczątków pozwoliły na wyeliminowanie błędów i już z początkiem 1944 roku rakiety V2 weszły w skład uzbrojenia Wermachtu. Ogółem podczas II wojny światowej wystrzelono ponad 5500 rakiet.

Historia niemieckich prac nad pociskami rakietowymi nieodwracalnie związana jest z działalnością wywiadowczą AK. To właśnie dzięki informacjom zebranym przez Polaków alianci postanowili zbombardować ośrodek w Peenemünde. Również Blizna była pod stałą obserwacją AK i Batalionów Chłopskich. Mimo najwyższych środków ostrożności podjętych przez nazistów, udało się zdobyć i przebadać liczne szczątki testowanych rakiet. Jednak największym sukcesem polskiej konspiracji było zlokalizowanie, zabezpieczenie i przewiezienie do Londynu części z niewybuchu V2, która spadła w okolicach wsi Sarnaki. Akcja ta nosiła kryptonim „Most III” i została uwieczniona w angielskim filmie „Oni ocalili Londyn”.Miejsce startów V1


V2

Inne przedmioty znalezione na terenie Blizny


Brak komentarzy: