18 maja 2019

Noc muzeów 2019 - Sąd Okręgowy i Sąd Rejonowy w Radomiu

Sąd Okręgowy w Radomiu po raz drugi wziął udział w „Nocy Muzeów". Sędziowie oraz pracownicy Sądu zapoznawali uczestników ze swoją pracą oraz oprowadzali po najbardziej ciekawych pomieszczeniach budynku Sądu Rejonowego w Radomiu przy ulicy Warszawskiej 1. 

Zwiedzający mogli obejrzeć wystawę „Wymiar Sprawiedliwości w Radomiu” przygotowaną przez pracowników Działu Historycznego Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Na specjalnej wystawie zaprezentowano fotografie obrazujące historię radomskiego sądownictwa z początku XX wieku i okresu międzywojnia, łańcuchy sędziowskie oraz togi przedstawicieli zawodów prawniczych.

Zapoznać można było się z wykonywaniem badań kryminalistycznych, które zaprezentowali funkcjonariusze Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. Jak przebiega badanie grafologiczne, daktyloskopijne, jak bada się odciski np. obuwa i inne ślady. 

Można było wejść na salę rozpraw, gdzie sądzeni są najbardziej niebezpieczni przestępcy, do gabinetu prezesa sądu oraz porozmawiać z prezesem sądu. Dodatkowo na sali rozpraw odbyło się pokazowe posiedzenie w przedmiocie tymczasowego aresztowania.

Gmach sądu w Radomiu składa się z pięciu równoległych budynków połączonych holem. Główny gmach ma pięć kondygnacji, pozostałe cztery są trzykondygnacyjne. Cały kompleks ma powierzchnię 12 tys. m kw., 70 proc. zajmują wydziały Sądu Rejonowego.

W sądzie znajdują się 33 sale rozpraw z pokojami dla sędziów i świadków, w tym dwie z kabinami kuloodpornymi dla niebezpiecznych oskarżonych, dwa zespoły pomieszczeń dla tymczasowo aresztowanych z garażami dla konwojów, przyjazny pokój do przesłuchań nieletnich, odrębne pokoje dla prokuratorów, adwokatów i radców prawnych oraz ławników.
Brak komentarzy: