30 marca 2019

Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu

Otwarcie pierwszego w Polsce muzeum rowerów w Radomiu. Autorami projektu są pasjonaci ze Stowarzyszenia Retro-cyklistów „Sprężyści”. Zbiór muzeum liczy ponad sto jednośladów. W XX-leciu międzywojennym Radom był rowerową potęgą. W Fabryce Broni produkowano rowery dziecięce, turystyczne, ale też stanowiące wyposażenie wojska czy policji. W sumie było ich ponad 20 rodzajów. To ważna, ale zapomniana część historii miasta, a muzeum ma o niej przypominać. 

Podczas otwarcia muzeum Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu, której przedstawiciele od 2009 roku wykorzystują własne zabytkowe rowery „Łucznik” zaprezentowali jedyny w kraju „strzelający rower”, który uświetnił otwarcie muzeum. Zaprezentowany został pokaz kierowaniem ruchem ulicznym na skrzyżowaniu według zasad z lat trzydziestych ubiegłego wieku oraz  współczesny przez funkcjonariusza z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji.

Do otwarcia dołączyły Radomskie Klasyki z zabytkowymi autami oraz Veteran Club Radom "Feniks", który zaprezentował przedwojenne motocykle.

1 komentarz:

Beskidnick pisze...

Łoł ale atrakcja! Jako zamiłowany rowerzysta nie mogę sobie odmówić.