17 grudnia 2016

Rzeźba upamiętniająca Leszka Kołakowskiego

W centrum Radomia dwa miesiące temu stanęła rzeźba upamiętniająca Leszka Kołakowskiego - honorowego obywatela tego miasta. Mieszkańcy upamiętnili w ten sposób urodzonego w Radomiu filozofa, który zmarł siedem lat temu w Oxfordzie. Rzeźba przedstawia profesora siedzącego przy stoliku kawiarnianym. Obok znajduje się dodatkowe miejsce dla osoby, która może się przysiąść. Pomysł upamiętnienia Leszka Kołakowskiego pojawił się w Radomiu kilka lat temu. Bez powodzenia był zgłaszany jako jeden z projektów do realizacji w ramach tzw. budżetu obywatelskiego. W końcu o jego realizacji zdecydowały władze miasta. 

Leszek Kołakowski - jeden z najwybitniejszych polskich filozofów, publicysta, prozaik, autor satyr i bajek - urodził się 23 października 1927 r. w Radomiu. Zmarł 17 lipca 2009 r. w Oxfordzie, w wieku 82 lat. 

"Duchowy mistrz liberalnej inteligencji", jak powiedział o nim ks. Józef Tischner, zaczynał przygodę z filozofią jako zdeklarowany marksista. Na początku lat 60. zaczął jednak od tej doktryny odchodzić; z PZPR usunięty został w 1966 r. Dwa lata później, gdy komunistyczne władze Polski odebrały mu prawo do publikacji, zdecydował się na emigrację. 

Potem poglądy Kołakowskiego zaczęły ewoluować stopniowo w kierunku szeroko rozumianej myśli chrześcijańskiej. Wydał ponad 400 prac, w tym ok. 30 książek. Najbardziej znana z nich to trzytomowa praca pt. "Główne nurty marksizmu. Powstanie, rozwój, rozkład", którą napisał w latach 1968-76. Inną bardzo ważną książką Kołakowskiego była "Obecność mitu" z 1972 r. 

W 1994 r. profesor otrzymał tytuł honorowego obywatela Radomia. Po raz ostatni Kołakowski odwiedził Radom w październiku 2007 r. Miasto zorganizowało wtedy dla niego wielką fetę z okazji 80. urodzin. Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Kołakowski odebrał medal "Bene Merenti - Civitas Radomiensis" ("Dobrze Zasłużonemu - Społeczeństwo Radomia") oraz honorowe członkostwo w Radomskim Towarzystwie Naukowym. 

W Muzeum imienia innego znanego Radomianina - Jacka Malczewskiego - znajduje się Gabinet Profesora Leszka Kołakowskiego - stała wystawa, na której są pamiątki po profesorze przekazane przez jego rodzinę.

1 komentarz:

makroman pisze...

Trudno nie mieć mu za złe przyjaźni jaka łączyła go ze stalinowską zbrodniarka Heleną Wolińską , w oksfordzie Brusową.
Z drugiej strony, pomniczek fajna sprawa, bo myśl Kołakowskiego warta jest poznania.