18 stycznia 2014

Cmentarz Rzymskokatolicki w Radomiu

Cmentarz Rzymskokatolicki w Radomiu mieści się przy ulicy Bolesława Limanowskiego 72. Został założony w 1812 r. na gruntach podarowanych przez niejakiego Łodwigowskiego, obywatela miasta Radomia. Jest to miejsce pochówku zasłużonych dla oświaty, kultury polskiej oraz powstańców i żołnierzy walczących o wolną Polskę. Spoczywają tu przedstawiciele znanych radomskich rodów: Bilewiczów, de Courtenay, Chałubińskich, Dziedzickich, Malczewskich, Karbońskich, Przyborowskich, Sobieszczańskich, Rewolińskich czy Zabiełłów. Wśród znanych radomian można znaleźć m.in. Józefa Brandta, artystę malarza, Józefa Grzecznarowskiego, posła na Sejm i prezydenta Radomia, Macieja Glogiera prawnika, społecznika i samorządowca, Konrada Vietha, głównego twórcy Stacji Krwiodawstwa przy ul. Limanowskiego 42 czy olimpijczyka z Amsterdamu Stanisława Kłosowicza.

W latach 1849-1890 nekropolia była kilkakrotnie powiększana. Już w latach 1813-1891 r. pochowanych było tam około 40,6 tys. zmarłych, a połowę stanowiły dzieci do lat dziesięciu. Podczas I wojny światowej zostały utworzone kwatery wojskowe. W jednej z nich pochowani zostali żołnierze Legionów Polskich, a w osobnej poległych w wojnie polsko-bolszewickiej. W czasie II wojny światowej cmentarz stał się miejscem pochówku m.in. bohaterów kampanii wrześniowej 1939 r. Wówczas służył także okupantowi jako miejsce straceń strażaków i ludności cywilnej. 

Jednym z najbardziej przykrych wydarzeń ostatnich lat związanych z historią tego miejsca była w 1995 r. kradzież i zniszczenie "Anioła Ciszy" autorstwa Bolesława Jeziorańskiego. Postać stanowiła element grobu wybitnego radomianina Konstantego Mireckiego. Na szczęście postanowiono wykonać replikę monumentu. 
1 komentarz:

jal pisze...

Pierwszy raz jestem na tym blogu... jestem uwiedziony: pasją autora i rzetelnością informacji. Szczerze gratuluję - będę zaglądał.