1 czerwca 2013

Lotnisko wojskowe w Radomiu

Początki lotnictwa wojskowego w Radomiu datują się od 1927 roku, kiedy to ówczesne władze państwowe wykupiły 100 hektarów gruntów we wsi Sadków k. Radomia pod budowę przyszłego lotniska wojskowego. Wkrótce po zbudowaniu pierwszych budynków rozpoczęto szkolenie w Eskadrze Szkolnej Pilotów. W tym okresie w Radomiu przeprowadzono dwie reorganizacje: w 1935 roku powstała w Sadkowie Szkoła Pilotów Rezerwy, a dwa lata później – Szkoła Podchorążych Rezerwy Lotnictwa. Był to okres intensywnego szkolenia lotniczego, przerwanego wybuchem II wojny światowej. 

Lotnictwo wróciło do Radomia w marcu 1945 roku – kiedy to na lotnisko Sadków przebazowano 15. zapasowy pułk lotniczy. Kolejne modyfikacje szkolenia lotniczego doprowadziły do powstania w Radomiu w 1951 roku Oficerskiej Szkoły Lotniczej nr 5. 5 lutego 1958 roku sformowano 60. lotniczy pułk szkolno-bojowy z miejscem stacjonowania w Radomiu. W wyposażeniu pułku znajdowały się wówczas samoloty UTMiG-15, Lim-1 i Junak-3. W styczniu 1960 roku do wyposażenia pułku wszedł nowy samolot polskiej konstrukcji TS-8 Bies przeznaczony do lotów szkolno-treningowych, który zastąpił wysłużone samoloty Junak-3. Kolejne lata to przygotowanie do przyjęcia do wyposażenia samolotu odrzutowego polskiej konstrukcji TS-11 Iskra. Równocześnie realizowano szkolenie na samolocie TS-8 Bies. 

Rok 1964 otworzył w historii pułku nowy etap. Jednostka zakończyła służbę w OSzL im. Żwirki i Wigury i została podporządkowana OSzL w Dęblinie. W tym też roku do wyposażenia pułku wszedł nowy typ samolotu odrzutowego TS-11 Iskra. Tego samego roku podjęto także po raz pierwszy szkolenie praktyczne z podchorążymi na samolocie TS-11. W lipcu 1966 roku piloci radomskiego pułku wzięli udział w paradzie powietrznej nad Warszawą z okazji 1000-lecia Państwa Polskiego. W czasie przelotu na samolotach Iskra utworzyli szyk symbolizujący biało-czerwoną szachownicę. Pokazy lotnicze z udziałem radomskich pilotów zaczynały być wówczas stałym elementem dokumentowania ich wysokiego kunsztu lotniczego. Na stałe zadanie utrzymania zespołu pilotażowego pułk otrzymał 16 lutego 1969 roku. Od tego dnia datuje się powstanie słynnego radomskiego Rombika. 

W latach 90. 60. lpsz zrealizował kolejny w swej historii program przezbrajania. Samoloty szkolne TS-11 zastąpiły w 1994 roku pierwsze egzemplarze samolotu PZL-130 Orlik. W marcu 1998 roku powstał Zespół Akrobacyjny Orlik w składzie początkowo czterech, a następnie siedmiu maszyn. Zespół zaprezentował po raz pierwszy swoje umiejętności na największych na świecie pokazach lotniczych Air International Tattoo w Faiford w Wielkiej Brytanii. W kolejnych latach uświetniał swoją obecnością krajowe pokazy w Dęblinie, Radomiu oraz międzynarodowe w Czechach, Francji, Wielkiej Brytanii, na Litwie i Słowacji.

Brak komentarzy: