17 lipca 2017

Zoo w Gdańsku

Gdańskie zoo jest jednym z największych ogrodów zoologicznych w Polsce, atrakcyjnym miejscem rekreacji i edukacji, odwiedzanym corocznie przez setki tysięcy turystów i mieszkańców Trójmiasta.

Inicjatywa utworzenia na terenie Oliwy ogrodu zoologicznego zrodziła się pod koniec lat 40 ubiegłego stulecia i została gorąco poparta przez mieszkańców Trójmiasta. Entuzjazm był tak wielki, że ówczesne władze - początkowo niechętne temu projektowi - wyraziły pod koniec 1953 roku zgodę na założenie w Gdańsku ogrodu zoologicznego. Przeznaczono na ten cel teren parkowo - leśny o powierzchni około 100 ha, położony niedaleko centrum Oliwy, w Dolinie Leśnego Młyna, urozmaicony wodami Potoku Rynaszwskiego. Jest to samo serce Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. O wyborze tego terenu zadecydowały jego znakomite warunki topograficzne i łagodny mikroklimat doliny, dzięki któremu od końca XIX wieku aż do 1945 roku funkcjonował pensjonat dla osób cierpiących na schorzenia górnych dróg oddechowych i reumatyzm. Budynek główny i zabudowania gospodarcze, a także dawny młyn wodny wraz z dworkiem młynarza, pochodzącym z I połowy XIX wieku, zaadaptowano na potrzeby ogrodu zoologicznego.

Uroczyste otwarcie gdańskiego zoo nastąpiło 1 maja 1954 roku. Pierwszymi jego mieszkańcami zostały ofiarowane przez mieszkańców Trójmiasta małe zwierzęta: króliki, świnki morskie, lisy, sarenki, bażanty, a także małpki i papugi - dary marynarzy. W maju 1954 roku do oliwskiego zoo przybył pierwszy żubr o imieniu Puszczan, a w czerwcu - jako dar warszawskiego ogrodu zoologicznego - przyjechała do Gdańska para wilków, Misio i Łątka, rodzice licznego potomstwa, które zasiliło kolekcje wielu krajów świata.

Zoo w Oliwie zawdzięcza swoją rozbudowę na przełomie lat 50 i 60 XX wieku przede wszystkim pracownikom ogrodu, w tym pierwszemu dyrektorowi Michałowi Massalskiemu, oraz mieszkańcom Trójmiasta, którzy w czynie społecznym wykonali znaczną część pracy. W ten sposób powstała trasa zwiedzania, drogi dojazdowe i gospodarcze. Poszerzono i pogłębiono naturalne rozlewiska wodne, przystosowując je do potrzeb zwierząt, osuszono tereny podmokłe zamieniając je na wybiegi z małymi stawami. Przebudowano i powiększono pomieszczenia dla małp, drapieżników i ptaków. Wytyczono kilkanaście wybiegów dla zwierząt kopytnych, budując ponadto z dużych głazów narzutowych wybiegi dla lam i owiec grzywiastych. Foki i pingwiny otrzymały baseny z przepływową wodą źródlaną. Ogromu pracy, którą przed laty wykonali nieodpłatnie entuzjaści gdańskiego ogrodu zoologicznego, nie sposób przecenić.

W pierwszym okresie rozbudowy zoo najpoważniejszy problem stanowiło zdobywanie i kompletowanie zwierząt okazowych do kolekcji, a przede wszystkim stworzenie im jak najlepszych warunków do życia i rozmnażania. Starania pracowników nie poszły na marne; w połowie lat 80 gdański ogród zoologiczny zamieszkiwało już około 800 przedstawicieli 176 gatunków, w tym: nosorożec biały, niedźwiedzie polarne i himalajskie, uistiti czy lemury katta. W owym czasie zoo odwiedzało rocznie około 400 tysięcy gości.Od roku 1991, po objęciu stanowiska dyrektora przez Michała Targowskiego, kolekcja zwierząt w oliwskim zoo systematycznie powiększa się o wiele cennych, pozostających pod ścisłą ochroną gatunków: hipopotamów karłowatych, orangutanów, wilków grzywiastych, oryksów, osłów somalijskich, anoa, lutungów jawajskich, mandryli, gerez czy pingwinów tońców.

Dla najmłodszych zwiedzających otwarto "małe zoo", które cieszy się ogromną popularnością. Dla potrzeb dydaktycznych otwarto również salę multimedialną, w której odbywają się zajęcia dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów.



















































Brak komentarzy: